Prawo upadłościowe Warszawa
Jedną z głównych specjalizacji naszej kancelarii jest
prawo upadłościowe. Członkowie naszego zespołu mają ponad 10-letnie doświadczenie w tej dziedzinie. Oferujemy pełne wsparcie w tym obszarze, doradzamy dłużnikom jak i wierzycielom w związku z trwającymi postępowaniami, pełnimy funkcje syndyka oraz inne funkcje przewidziane prawem w ramach postępowań. Działamy zarówno w zakresie spraw obejmujących przedsiębiorców, jak również konsumentów. Rzadka kombinacja doświadczenia z tych dziedzin daje możliwość doradzania na najwyższym poziomie dla podmiotów o dowolnych rozmiarach działalności.
Jako profesjonaliści zapewniamy:
- sprawowanie funkcji syndyka, tymczasowego nadzorcy sądowego, zarządcy przymusowego,
- składanie środków ochrony prawnej w imieniu dłużników lub wierzycieli,
- zgłoszenie wierzytelności,
- reprezentowanie na zgromadzeniach wierzycieli,
- reprezentowanie na radzie wierzycieli,
- składanie wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej,
- cennik usług dostosowany indywidualnie.
Nasze wsparcie dla dłużników obejmuje w szczególności analizę ich sytuacji prawnej i finansowej. Daje to możliwość dokonania wyboru dalszej strategii działania, przy rozważeniu również możliwości skorzystania z postępowań restrukturyzacyjnych lub likwidacji typu pre-pack.
Pomagamy przy redakcji wniosku o ogłoszenie postępowania oraz kompilacji załączników do tego wniosku. Po wszczęciu postępowania nadzorujemy działalność sądu, sędziego-komisarza, syndyka oraz ewentualnie innych uczestników postępowania. W razie potrzeby wnosimy odpowiednie środki ochrony prawnej, kiedy grozi Klientowi upadłość konsumencka. Wierzycielom pomagamy przy kształtowaniu relacji z kontrahentami, mając na względzie zabezpieczenie ich praw. Rzetelnie pomagamy rozwiązywać problemy,w których istotne jest prawo upadłościowe.
Skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej
- Majątek upadłego staje się masą upadłości.
- Osoba taka traci prawo zarządzania majątkiem i występuje w obrocie pod dotychczasową firmą z odpowiednim oznaczeniem.
- Zobowiązania pieniężne, których termin płatności jeszcze nie nastąpił stają się wymagalne z dniem ogłoszenia postanowienia.
- Zobowiązania niepieniężne stają się płatne z dniem ogłoszenia postanowienia i stają się płatne, pomimo że termin płatności jeszcze nie nastąpił.
- Postanowienia wynikające z umowy i zastrzegające na wypadek złożenia wniosku lub ogłoszeniu postanowienia oraz zmianę lub rozwiązanie stosunku prawnego, jest nieważne.
Warszawa to główny obszar działalności naszej kancelarii jednak w razie potrzeby świadczymy zastępstwo prawne przed wszystkimi instytucjami prawnymi w Polsce. W szczególności doradzamy przy doborze odpowiednich instrumentów zabezpieczenia. Analizujemy kwestię niewypłacalności dłużników oraz ewentualnie kierujemy odpowiednie wnioski. Redagujemy zgłoszenie wierzytelności. Nadzorujemy w interesie wierzyciela całość postępowania, co obejmuje m.in. wnoszenie sprzeciwów do sporządzonej listy wierzytelności, zarzutów do planów podziału oraz innych środków ochrony prawnej. Pomagamy przy tworzeniu rady wierzycieli oraz w trakcie jej działania, w tym pomagamy stworzyć regulamin rady oraz reprezentujemy klientów w toku działania rady. Działając na zlecenie sądu jako syndyk, przejmujemy pełną obsługę przedsiębiorstwa, działając przy wykorzystaniu jego zasobów lub zasobów własnych. Przygotowujemy wszelką dokumentację niezbędną dla przeprowadzenia postępowania, jest to, m.in. spis inwentarza, plan likwidacyjny, lista wierzytelności, plany podziału, sprawozdania.
Doradzamy także podmiotom zainteresowanym nabyciem składników masy upadłości konsumenckiej w Warszawie odpowiednim zbadaniu stanu prawnego danego przedmiotu oraz stworzeniu odpowiedniej dokumentacji dotyczącej jego nabycia. Reprezentujemy kontrahentów we wszelkich sprawach spornych, w tym bezskuteczności czynności dokonanych z udziałem dłużnika, wyłączenie przedmiotów z masy upadłości.
Zgłoszenie wierzytelności
- Zgłoszenie wierzytelności przez wierzyciela, który chce uczestniczyć w postępowaniu.
- Dostępny wzór zgłoszeń, został odpowiednio ogłoszony w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wzoru pisemnego oraz zakresu danych objętych zgłoszeniem za pośrednictwem rejestru z dnia 17 grudnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 2240).
- Docelowo – możliwość realizacji zgłoszeń przy pomocy Rejestru.
Wniosek o ogłoszenie upadłości
Prawo złożenia wniosku przysługuje każdemu dłużnikowi lub jego wierzycielowi. Elementy pisma zostały ściśle określone przez przepisy. Treść składanego wniosku jest zróżnicowana w zależności od tego kto go składa. Odrębności pojawiają się w przypadku pisma pochodzącego od wierzyciela i dłużnika. Pewne elementy pozostają jednak niezmienne w przypadku wszystkich uprawnionych podmiotów.
- Termin na złożenie wniosku to 30 dni.
- Możliwość otwarcia w międzyczasie postępowania restrukturyzacyjnego lub o zatwierdzenia układu.
- Opłata wynosi 1000 złotych.
- Zaliczka zostaje pobrana na koszty postępowania.
Organy postępowania:
- Sąd
- Sędzia komisarz
- Zastępca sędziego-komisarza
- Syndyk i zastępca syndyka
- Zgromadzenie wierzycieli
Zapraszamy do kontaktu!